Pilica

Pod Kolumnami zaprasza na całoroczny odpoczynek do Pilicy.

Krótko o Pilicy

Pilica – nieduże (około 2 tyś. mieszkańców), miasteczko o średniowiecznym rodowodzie w województwie śląskim, u źródeł rzeki Pilica. Położone w dolinie, otoczone lasami, wpisane w wapienny krajobraz Jury – leży w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”.

Pilica – „perła” Jury, urokliwa, spokojna, o bogatej przeszłości historycznej. Piliczanką była jedyna Polka na tronie – Elżbieta Granowska, trzecia żona króla Władysława Jagiełły.

Przeszłość Pilicy to cenne zabytki, a wśród nich: kolegiacki kościół z XIVw. pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z zabytkiem klasy europejskiej – renesansowym nagrobkiem Kasi Pileckiej dłuta włoskiego artysty Padovano, klasztor oo. Franciszkanów (XVIIIw.) – sanktuarium Maryjne czy robiący ogromne wrażenie pałac obronny, wraz z otaczającym go cennym parkiem (posiadłość kupiona niegdyś przez jedną z najbogatszych Polek).
Znajdą tu Państwo także malownicze kapliczki, ruiny kościoła, pozostałości architektury drewnianej czy judaika.

Pilica – to atrakcyjne miejsce wypoczynkowe. Chcą Państwo spędzić czas aktywnie?
Zaledwie 200m od lokalu znajdują się ogólnie dostępne boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę plażową, koszykówkę, kort tenisowy oraz plac zabaw dla dzieci (drugi znajduje się w odległości 50 m od pensjonatu).
A może jazda na rowerze? Czekają na Państwa trasy rowerowe. W parku miejskim budowany jest tor rowerowy MTB w standardzie umożliwiającym organizacje Mistrzostw Europy MTB. Wolą Państwo poleniuchować nad wodą? Można pójść nad zalew. Czysta woda, zieleń, spokój oto zalety tego odrobinę „dzikiego” miejsca. Teren wokół niego to wspaniałe miejsce spacerów.
Wędkowanie? Proszę wykupić kartę i już można spokojnie zarzucić wędkę. Złowienie taaakiego karpia nie należy do rzadkości. Wszystkie te atrakcyjne miejsca znajdują się w odległości 500m od budynku Pod Kolumnami.
A może lubią Państwo wędrować? Czekają szlaki turystyczne. Tylko 4km od Pilicy znajdują się ruiny gotyckiego zamku na Smoleniu (rezerwat przyrody, jaskinie, ścieżki rowerowe). Można tam spotkać tajemniczych poszukiwaczy skarbów.
A zimą?
Położenie Pilicy sprawia, że jest atrakcyjna i zimą. Można tu pobiegać na nartach, pojeździć na sankach. W odległości 3 km w miejscowościach Cisowa i Smoleń znajdują się 3 naśnieżane, ratrakowane i oświetlone wyciągi narciarskie.
Pilica to też dobry punkt wypadowy, gdy chcą Państwo zwiedzać Jurę Krakowsko – Częstochowską. Niedaleko stąd do zamku Ogrodzienieckiego, czy do stadniny koni w Udorzu ( 7km), gdzie można pojeździć konno.

A potem zapraszamy Państwa do nas. Znajdą tu Państwo dobrą kuchnię, pokoje noclegowe i klimat starego dworku.Hotel i Restauracja Pod Kolumnami - Jura Krakowsko Częstochowska